Ostrava a okolí

Slezskoostravský hrad

Řeka Ostravice byla dříve hraniční řekou mezi Polskem a Českem. Na té české straně hlídal hranici hrad na vrchu Landek, na polském břehu Slezskoostravský hrad. Po změně státní hranice hrad Landek zanikl. Slezskoostravský hrad stojí dodnes, i když má velmi pohnutou historii.

V 16. století získali panství i s hradem Sedlničtí z Choltic, kteří jej přebudovali na zámek, jež se stal kulturním a politickým centrem. To smutnější období nastává v dobách, kdy Slezskoostravské panství získali Vlčkové (Wilczkové). Známí uhlobaroni těžili uhlí po celém kraji, a navíc i ve slojích, které se nacházely přímo pod hradem. Bydleli na zámku v Klimkovicích, o dění na hradě v Ostravě se příliš nezajímali, a tím se zasloužili o jeho destrukci. Postupně se začaly sesouvat zdi, propadat střechy a hrad nakonec vlivem poddolování klesl o 16 metrů.

Vlčkové o hrad přišli po roce 1945. O záchranu se pak snažili dobrovolníci, čímž mu ale vysloužili na krátkou dobu i vynětí ze seznamu kulturních památek. Na lepší časy se začalo blýskat poté, co zříceninu hradu odkoupilo město Ostrava a začalo s rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes je hrad opět přístupný, ač bylo mnoho částí postaveno nanovo. Hrad v současné době jenom kvete. V jeho věži bylo otevřeno muzeum Jantarové stezky a Hedvábné cesty, v nabídce jsou prohlídky hradu s průvodci a v letošním roce se připravuje v suterénu hradního paláce nová expozice. I Slezskoostravský hrad dnes slouží jako dějiště mnohých kulturních akcí. Jde například o studentský Majáles, hradní hodokvas, Letní shakespearovské slavnosti nebo Slezskoostravský Rock Fest.

Kousek od hradu se nachází parkoviště. Z centra Moravské Ostravy je hrad dostupný pěšky, případně můžete využít tramvajovou linku č. 4 a vystoupit na zastávce U Hradu.

Více zde: https://www.ostravainfo.cz/…/top-10/611-slezskoostravsky-hr…

Foto: archív ostravainfo.cz


Partneři festivalu
Mediální partner
Mediální podpora

Vystavující

Národní centrály cestovního ruchuA.T.I.C.České republikyCestovní kanceláře / agenturyTuristické destinaceLázeňství / wellness / hotelnictvíMěsta / kraje / regiony / projektyCestovatelská zónaOstatní služby v cestovním ruchuStravování / turistické atrakceMédia a propagacePořadatel

Černá louka s.r.o.
Ostrava - Moravská Ostrava
702 00

IČ: 26879280
DIČ: CZ26879280

Manažerka festivalu

Denisa Ježková
+420 724 184 439
denisa.jezkova@cerna-louka.cz

Marketing festivalu

Jana Jalůvková
+420 723 982 003
jana.jaluvkova@cerna-louka.cz